Previous | Home | Next

У 1872 році міський голова Демидов запропонував створити пам’ятник імператору Миколі І, накази якого дозволили у найкоротші терміни перетворити Київ з провінційного населеного пункту у центр європейського рівня. Призначена Міською Думою особлива Комісія розробила до 1885 року програму Конкурсу на проект пам’ятнику Миколі І. Місце для пам’ятника виділили в університетському (пізніше - Миколаївському) сквері. Раніше цей сквер використовувався як Марсове поле - для показових виступів військ.
Дякуючи офірам купців та підприємців, сума, зібрана по підписці, досягла 36 тисяч 500 рублів; Міська Дума спромоглася виділити ще 30 тисяч. Зусиллями генерал-губернатора О. П. Ігнатьєва у Військового відомства вдалося безповоротно отримати дві тисячі пудів міді, необхідних для відливу статуї. Всесвітньовідомі володарі Гніванських каменоломень, підприємці Ярошинські внесли свій вклад, передавши, не запросивши грошей, 48 тисяч пудів найпрекраснішого граніту під майбутній постамент під пам’ятник. Не залишився обіч і директор Південно-Західної залізниці, ким на той час був граф Бобринський, давши розпорядження безкоштовно доставити будівельні матеріали до Києва.
У 1891 році закінчився другий конкурс на  проект  скульптури, де переміг проект Чижова. На фабриці Гаврилова у Петербурзі, лише за один рік, Матвій Афанасійович відлив статую та барельєфи, доставлені терміново до Києва. Закладка пам’ятника відбулась у 1893 році.
А 21 серпня 1896 року очам здивованих киян предстало величне творіння. Стоячи у повний зріст, одягнений в генеральський сюртук з еполетами, з непокритою головою, спираючись на невисоку тумбу з покладеним на неї план розвитку Києва, бронзовий государ поглядав на головний корпус Університету Св. Володимира... Великий палець лівої руки був закладений за борт сюртука.