тарифы на электроэнергию расчет пенсии отдых в Украине Архив документов и фотографий Етар информационно-рекламная поддержка на главную

Економічний прогноз України на 2020 рік: як зміняться ВВП та інфляція

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило новий консенсус-прогноз української економіки на 2020-2021 роки. За даними відомства, через пандемію коронавірусу ВВП України у 2020 році впаде на 4,2%, але вже у 2021 році відновить зростання на 2,4%. "За прогнозами експертів, Україна демонструватиме більш глибоке падіння, ніж світова економіка, яке становитиме 4,2% у 2020 році. Характер відновлення буде таким же – L-форма: вже ухвалені карантинні заходи в Україні ще будуть додатково посилені і триватимуть до кінця ІІ кварталу, що матиме більш негативний вплив на економіку країни, в результаті чого відновлення буде дуже повільним", - йдеться у повідомленні. Також там зазначають, що до кінця року зросте і інфляція – до 7%. Водночас у 2021 році вона стабілізується на рівні 5%. Прогнозують і масштабне збільшення рівня безробіття. "Найбільше стримувати економічну динаміку будуть роздрібна та оптова торгівля, транспорт, металургія та машинобудування. Ситуація на ринку праці лишатиметься складною до кінця 2020 року. Безробіття буде тривалим у зв’язку із значним падінням економіки та суттєвими структурними змінами. Мігранти повільно повертатимуться до міст роботи за межами України, як внаслідок збереження ризиків зараження, так і через економічні проблеми у світі. Рівень безробіття по року буде значним", - пояснюють в Мінекономіки. Середній курс долара у 2020 році прогнозують на рівні 28,85 гривень за долар, а на 2021 рік – на рівні 30 гривень за долар. Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП - мінус 4,8%, середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%. Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня подешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани.

Скільки відчуватиметься ефект кризи через пандемію коронавірусу

Ефект кризи через пандемію коронавірусу буде відчуватися до 2025 року, а падіння світової економіки у 2020 році становитиме 3%. Про це заявив заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонду від України Владислав Рашкован під час вебінару від "Делойт", пише "Економічна правда". "Керівництво МВФ сказало, що ефект кризи буде відчуватись до 2025 року, не менше. І це все за базовим сценарієм. У випадку, якщо все це станеться у 2020 році, МВФ прогнозує глобальне зростання економіки у 2021 у розмірі 5,8%. Для багатьох країн це відновлення буде лише частковим. За менш оптимістичного сценарію - якщо пандемію не вдасться стримати у 2 півріччі 2020 року - глобальна економіка може знизитись на 6%", - наголосив він. За словами Рашкована, згідно з менш оптимістичними прогнозами, вплив від пандемії може відчуватися ще 2021 року, тоді падіння економіки може сягнути ще 8%. "За базовим сценарієм, не тільки вжиті урядами країн заходи зі стримання епідемії виявляться вдалими, але й також і зусилля з запобігання широкомасштабним банкрутствам компаній. Що не буде довготривалої втрати робочих місць і масштабних проблем фінсектору, зокрема, великої кількості проблемних кредитів", - додав він. Водночас, зазначив Рашкован, навряд чи всі вірять, що все так і буде, а заходи урядів країн світу будуть ефективними. "Через те, що буде неповне відновлення у 2021 році, сукупні втрати світового ВВП за 2020-2021 роки від пандемії можуть сягнути близько 9 трлн доларів - це більше, ніж економіки Японії та Німеччини разом узяті", - резюмував заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонду від України.

Сім осіб на місце: скільки платять безробітним у центрах зайнятості і які є вакансії

Кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні перевалила за 400 тисяч осіб. За час карантину, що запроваджений задля недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19, кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні зросла на 89,2 тис. осіб. Тепер на обліку в центрах зайнятості перебувають 400,9 тис. людей, а це на 27% більше, ніж у цей період торік. У Державній службі зайнятості запевнили, що на період карантину пошук роботи для безробітних ведеться. Зокрема, на тих підприємствах, які нині працюють - у продуктових та господарських магазинах, комунальних службах, лікарнях, аптеках, транспортних підприємствах, поштах, фінансових та інших установах. Вакансій у базі центрів зайнятості нині 54 тисячі. Тобто на одне місце - сім претендентів. Торік у цей період вакансій було на третину більше.
Працівники яких професій нині найбільше потрібні на ринку праці:
- у сфері сільського та лісового господарства. Це пов’язано з початком весняних сільськогосподарських робіт. Незважаючи на карантин, роботодавці пропонують роботу трактористам, агрономам, робітникам з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва тощо;
- у сфері торгівлі та надання послуг, які наразі не є забороненими (продавець продовольчих товарів, касир, кухар, прибиральник, робітник з благоустрою);
- у сфері логістики (кур’єр, водій, вантажник, підсобний робітник, укладальник-пакувальник, завідувач складу);
- у сфері охорони здоров'я та надання соціальної допомоги (сестра медична, соціальний робітник);
- у сфері забезпечення правопорядку (охоронник, сторож).
- є також вакансії для професіоналів та фахівців з досвідом роботи – бухгалтерів, фахівців, обліковців, лікарів, а також для кваліфікованих робітників – електрогазозварників, дорожніх робітників, слюсарів-ремонтників, електромонтерів.
Який розмір державної допомоги із безробіття:
Розмір допомоги із безробіття розраховується для кожної особи індивідуально. Він визначається залежно від страхового стажу людини та її зарплати. Допомога виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру (стаття 22 закону "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття").
Максимальний розмір допомоги із безробіття нині становить 8408 грн (чотири прожиткові мінімуми для працездатних осіб).
Розмір мінімальної виплати допомоги із безробіття, що виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу, становить 1800 грн, а особам, виплати яким призначались без урахування страхового стажу, – 650 грн відповідно до законодавства.
Загальна тривалість виплати допомоги із безробіття не може перевищувати 360 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Немає робітників та покупців: українські фермери зазнають великих збитків через карантин

Фермери, що виростили ранню городину, зазнають збитків. Через закриті ринки збувати продукцію їм ніде. Перекупники платять мізер. І за ці копійки люди змушені продавати. Але й це не поверне їм вкладених грошей. Тому літо-осінь можуть бути іншими і за цінами, і за кількістю продуктів на наших ринках. У Києві працює лиш один єдиний ринок. Утім його потужностей аж ніяк не вистачає, аби реалізувати усю весняну городину. Товару на ринку багато. Свіжі овочі прибули до столиці з усіх регіонів України. Та попит, попри те що Великдень попереду, мізерний, каже продавчиня Надія. "Люди, якщо мають гроші, то купують продукти першої необхідності , м’ясо, молоко, хліб. Овочі, звісно, корисно, але в меншій кількості. Ми раді тому, що маємо", - ділиться Надія.  Зросли і ціни в перекупників на свіжу городину, попри невеликі обсяги продажів.   От кому й справді непереливки, то це тим, хто вирощує цю городину. Поле в понад 60 гектарів Роман Чуприна готував під овочі. Та весна і карантин внесли корективи в плани фермера. Більшу частину тепер засіє зерновими. Бо редиску, яку вже зібрав, сьогодні оптом забирають по 5 гривень за кілограм. Для порівняння, торік віддавав учетверо дорожче. Інший фермер Олег Каліман своє поле вже засадив капустою. Урожай чекає наприкінці травня.  "Що буде з цією капустою, на зараз спрогнозувати складно. Тому що, в основному, порядок цін та, звичайно, в першу чергу ,попит, наскільки наші люди будуть готові витрачати гроші на борщовий набір. Люди зубожіли", - каже фермер. Весна цьогоріч для українського фермера дуже важка. З одного боку мусить віддавати продукцію за безцінь, а з іншого, ще й брак робочої сили. На полях зараз нікому працювати. "Люд бояться захворіти, сидять дома, ізольовані, знайти робітників дуже важко", - кажуть фермери.  Що очікувати фермеру в найближчій перспективі, не беруться прогнозувати навіть фахівці ринку. Не відомо також, як довго триватиме карантин. І як Україна виходитиме з ізоляції.

У Нафтогазі розповіли, коли українці можуть звертатися по відшкодування переплати за газ

Українці, які долучилися до програми "Газовий запас", від 20 квітня можуть звертатися до газопостачальних компаній для відшкодування різниці вартості газу. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв. "Радий повідомити, що ми виконали свою обіцянку — від 20 квітня споживачі можуть звертатись до своїх постачальників і розпоряджатись зекономленими грошима", - написав він. За словами Коболєва, спеціалісти Нафтогазу вже провели звіряння даних з усіма газопостачальними компаніями, які продавали газ у рамках акції. "Ми направили кошти за невикористаний ресурс "Газового запасу" на рахунки газзбутів. І від 20 квітня споживачі можуть звертатися до своїх газопостачальних компаній, щоб обрати зручний спосіб повернення коштів або зарахувати їх для оплати газу в майбутньому. Ми рекомендуємо звернутись до газзбутів одразу, як вони нададуть таку можливість. Нафтогаз вже перерахував їм необхідні кошти", - наголосив він. Нагадаємо, група Нафтогаз наприкінці серпня 2019 року запустила нову послугу для побутових споживачів "Газовий запас". Населення мало можливість придбати для своїх потреб газ за низькими літніми цінами. Паливо можна використовувати протягом опалювального сезону. Кожен клієнт міг закупити на цих умовах до 25 тисяч кубометрів газу.

Суркіси проти Приватбанку: що ухвалив суд і яка доля 250 мільйонів доларів

Столичний апеляційний суд зобов'язав ПриватБанк виплатити родині Суркісів понад сім млрд грн (250 млн доларів) і залишив у силі рішення, яке у лютому ухвалив Печерський суд Києва. Справа тягнеться від 2016 року, коли був націоналізований ПриватБанк, а Національний банк України визнав, що Суркіси пов'язані з цією установою. Відтоді родина оскаржує це рішення у судах і прагне розморозити чверть мільярда доларів - це кошти, які були на депозитних рахунках компаній, повязаних з братами Ігорем та Григорієм Суркісами. Офіційних заяв від НБУ та ПриватБанку щодо рішення суду на сайтах установ немає.
Свою позицію озвучило Міністерство юстиції:
1. У лютому 2017 року судом забезпечено позов іноземних компаній та винесено ухвалу, якою встановлено обов’язок ПАТ "КБ "ПриватБанк" щодо належного виконання умов договорів. Саме тоді суд вирішив, що депозити повинні обслуговуватися безперешкодно. Разом із цим рішення суду не передбачає стягнення коштів і має зобов’язальний характер.
2. У квітні 2017 року за апеляційною скаргою ПАТ "КБ "ПриватБанк" вказана вище ухвала була переглянута та залишена без змін Апеляційним судом м. Києва.
3. На підставі заяви ПАТ "КБ "ПриватБанк", поданої у 2019 році, державний виконавець звернувся до суду щодо роз’яснення ухвали про забезпечення позову. Відповідне роз’яснення було надано і в подальшому було оскаржено до Апеляційного суду м. Києва, який відмовив у задоволенні апеляційної скарги. Однак клопотання надати роз'яснення судового рішення і подальші скарги не змінили і не могли змінити ухвали, винесені у 2017 році. Закон не дозволяє "роз'ясненню" скасувати дію судового рішення, винесеного три роки тому.
4. Згідно з положеннями Цивільного процесуального кодексу України, зазначена ухвала суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
5. Що ж до подальших дій Міністерства юстиції, то Мін’юст як орган, який виконує судові рішення, жодних мільярдів з ПриватБанку зараз стягувати не буде, адже не було і немає судового рішення про стягнення цих грошей з банку. Таке розгортання подій буде можливим лише у тому випадку, якщо офшорні компанії подадуть позови до суду про стягнення грошей (у разі відмови банку повертати їх з депозитів) і отримають судове рішення, яке підлягає примусовому виконанню.
У Мін'юсті зазначили, що їхнє завдання - виконувати судові рішення. Відомство не впливає на судову систему, яка є незалежною і не втручається у суперечку двох суб'єктів господарювання. Столичний апеляційний суд зобов'язав Приватбанк виплатити родині Суркісів понад 250 млн доларів. Судді залишили у силі рішення, яке ще у лютому ухвалив Печерський суд.  Ця справа тягнеться вже кілька років.   Нагадаємо, 18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення про незаконність націоналізації ПриватБанку через порушення процедури, яка визначена на законодавчому рівні. На інформацію одразу відреагували в НБУ та самому ПриватБанку. Перші заявили, що рішення адмінсуду не вплине на економічну стабільність держави, у ПриватБанку теж переконували, що робота фінустанови ніяк не порушилася і продовжує бути стабільною. Своєю чергою, тодішній президент України Петро Порошенко з цього приводу скликав засідання РНБО, де доручив Службі безпеки та Генеральній прокуратурі після завершення всіх необхідних судових процедур оцінити, чи є підстави для порушення кримінальної справи щодо суддів. Суди в цій справі ще тривають. Рішення про націоналізацію банку державою було ухвалено 18 грудня 2016 року. Причина - нестача в капіталі ПриватБанку, яку виявили за результатами стрес-тестування. Після цього колишній співвласник ПриватБанку Ігор Коломойський подав позов до суду та пояснив це тим, що питання націоналізації фінансової установи для нього є принциповим.

Після трьох вихідних долар і євро подешевшають

21 квітня, після трьох вихідних, долар і євро подешевшають. Національний банк України визначився з офіційними курсами валют на вівторок. Долар США подешевшає на 13 копійок і коштуватиме 27,07 грн. Євро подешевшає на 21 копійку і коштуватиме 29,42 грн. 17 квітня в обмінниках і банках долар можна купити за 27,35 грн, євро - за 29,75 грн. На "чорному" ринку долар продають за 27,35 грн, євро - за 29,50 грн. Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП - мінус 4,8%, середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%. Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає  Наслідки коронавірусу в Україні: яким буде курс долара, наскільки впаде економіка та де шукати допомоги падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня подешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття.  Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани.

tsn.ua

в началов начало