тарифы на электроэнергию расчет пенсии отдых в Украине Архив документов и фотографий Етар информационно-рекламная поддержка на главную

У травні збільшилася вартість на 70% соціальних продуктів: що найбільше виросло у ціні

У травні споживча інфляція на ринку продуктів становила 0,4%. Саме тому виросли ціни на 70% соціальних продуктів, повідомив голова Національної Ради економічного розвитку Олексій Дорошенко у Facebook. Торік ціна на продукти соціального кошика не зростала, бо інфляція дорівнювала нулю. У 2017 році споживча інфляція була аж 1,6%. У минулому місяці найбільше подорожчала морква – на 14,4%. На 13,9% виросли у ціні яблука, на 9,1% - буряк, на 7,7% - картопля, на 4,2% - ячна крупа. Найменше зросла вартість макаронів, борошна, молока і цукру на 0,2%. Найбільше подешевшала білокачанна капуста. Протягом травня ціна знизилася на 42,3%. Також на 33,1% зменшила вартість цибулі. На 9,2% подешевшали яйця, на 0,7% - гречана крупа, на 0,4% - рис, а на 0,1% - яловичина і кисломолочні сири. Від травня до червня не змінилися лише ціни на сало. "У серпні чекаємо дефляцію за рахунок здешевлення овочів та фруктів, а також стабільної ціни комунальних послуг", - пише Дорошенко. Як повідомлялося раніше, вартість овочів в Україні зросла у 25 разів швидше за інфляцію. Приміром, у квітні овочі борщового набору зросли в ціні на чверть – від 70 грн у березні до 87,3 грн у квітні. Найбільше подорожчала капуста. Ціна зросла на 43%. У березні кілограм коштував 17,3 грн, у квітні - 24,8 грн.

В Україні почали нараховувати штрафи за комунальні борги

Від 11 червня в Україні фактично починають діяти штрафи за комунальні борги. Пеня стосується тих боргів, які утворились після першого травня, коли набрали чинності нові норми закону про ЖКГ. Це не стосується випадків, коли людям не виплатили субсидій. Розмір пені визначається у договорі, але штраф не має перевищувати 0,01% боргу за кожен день затримки, а загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% від усієї суми боргу. Нагадаємо, 3 червня повідомлялося, що українці зменшили борги за комунальні послуги. Від початку травня запрацював закон "Про житлово-комунальні послуги". Постачальник послуг має право припинити надавати свою послугу споживачеві, якщо той має борги і не погасив їх протягом місяця після попередження. Між виконавцем послуг та споживачами будуть укладатися договори.

Україна активно закачує газ у сховища: вже накопичено 12,05 млрд куб м природного газу

Україна продовжує накопичувати запаси газу. У підземних сховищах станом на 10 червня накопичено 12,05 млрд кубометрів природного газу. Про це повідомила прес-служба Укратрансгаз. Порівняно з обсягами газу у підземних сховищах, які були торік у червні, у нинішньому році обсяги газу перевищують їх на 20% або на 2 млрд кубометрів більше. За першу декаду червня середньодобовий обсяг закачування склав 72 млн кубометрів. Як повідомлялося, у липні ціна на газ для населення зменшиться майже на 8% і становитиме 5803 грн за 1 тис. куб. м. (без ПДВ, транспортування та розподілу). Раніше Кабмін заявляв, що ціна на газ для населення у травні 2019 року має становити 8247 гривень за тисячу кубічних метрів. 3 квітня Кабінет міністрів схвалив постанову, якою надав можливість Нафтогазу знизити ціни на газ для населення від квітня 2019 року.

У 2019 році Росія збільшила транзит газу через Україну

Росія в перші місяці 2019 року перекачала через територію України до Європи більше газу, ніж на початку минулого року. Про це повідомляє УНІАН із посиланням на дані оператора газотранспортної системи – компанії "Укртрансгаз". Зокрема, протягом січня-травня українська ГТС забезпечила транзит 37,6 млрд кубометрів палива. Це на 7,8% більше того об’єму газу, який було транспортовано в 2018 році. При цьому показники останнього місяця, травня, стали на 16,4% більшими за аналогічні роком раніше. Разом із тим днями оператор газотранспортної системи АТ "Укртрансгаз" заявив про переддефолтний стан на ринку природного газу через негативний баланс, що виник переважно внаслідок несанкціонованого відбору ресурсу з системи. За підрахунками Укртрансгазу, у березні-квітні 2019 року обсяг негативного балансу в грошовому виразі сягнув 2,5 млрд грн. Із цієї суми заборгованості було погашено лише 0,05 млрд грн.

У Нацбанку назвали червону лінію, після якої може зупинитися кредитування України

Якщо суди ухвалять рішення про незаконність націоналізації ПриватБанку, то це може поставити під питання співпрацю з Міжнародним фінансовим фондом, а також узагалі фінансову стабільність України. Про це в інтерв'ю Голосу Америки розповіла перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова. "Якщо апеляційний суд залишить ці рішення в силі, це буде мати швидкий негативний ефект на фінансовий сектор. По суті, це червона лінія для Міжнародного валютного фонду, тому що це перекреслює всі зобов'язання, які ми брали на себе як країна. І перекреслює дуже багато того, що вже зроблено", - сказала Рожкова. Вона також пояснила, який вплив мають заяви "про необхідність дефолту" на фінансовий сектор. "Уявіть собі на хвилинку, що ми всі в дефолті. Це значить, що наша країна в середньостроковій перспективі не може вийти на зовнішні запозичення. Це значить, що жодна міжнародна організація не протягне нам руку допомоги. А в нас залишається дефіцитний бюджет. Що з цим робити? Це тільки поглиблює проблему. Якщо ми ці 5 років будували репутацію країни, яка йде курсом реформ, стабілізує в себе ситуацію — важко, можливо десь повільно, але ми будуємо ринкові відносини. Нам, як країні, вкрай потрібні інвестиції — не лише запозичення, а й прямі інвестиції. Дефолт руйнує всю цю роботу. І Україна як позичальник на світовому ринку абсолютно втрачає будь-яку репутацію. І скільки часу знадобиться на те, щоб все це відновити, я навіть не можу уявити", - зазначила перша заступниця голови НБУ.

Через судові баталії клієнти забрали з Приватбанку понад 130 млн доларів та 30 млн євро

У квітні-травні відтік коштів з ПриватБанку через новини про програні суди колишнім власникам склали десятки мільйонів доларів та євро. Про це в інтерв'ю НВ Бізнес сказала заступниця голови правління банку Галина Пахачук. За її словами, відтік коштів в основному був в іноземній валюті – клієнти забрали з банку близько 137 мільйонів доларів та 27 мільйонів євро. "Клієнти, що тримали валюту для заощадження, першими реагують на можливі коливання валютного ринку і переводять свої активи з банку в сейф... Але ми, чесно, не дуже утримували таких клієнтів. Скорочення частки дорогих валютних пасивів банку є нашою стратегією з 2017 року", – сказала Пахачук.

Конституційний суд скасував прив'язку віку до призначення пенсії за вислугу років

Встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років є незаконним. До такого рішення дійшов Конституційний суд України, розглядаючи подання 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень закону України "Про пенсійне забезпечення". Інше подання підписали 48 нардепів – воно стосувалося конституційності окремих положень законів України про пенсійне забезпечення для окремих категорій осіб. "Цим рішенням Конституційний суд України визнав не відповідними Конституції України (є неконституційними), положення пункту "а" статті 54, статті 55 закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ зі змінами", - говориться в повідомленні. Закон передбачає, зокрема, додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років для працівників льотного і льотно-випробного складу, і 55 років для працівників освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів. Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто у цій нормі говориться про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров'я працівника та можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу із професії) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже - до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров'я і безпеку оточуючих. "З викладеного випливає, що втрата професійної працездатності або придатності не пов'язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років", - наголосили в Конституційному суді. Встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист, переконані в КС. У Конституційному суді також дійшли висновку, що підвищення на 5 років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, позбавляють цих осіб права на соцзахист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави. У КС наголосили, що його рішення є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене.

Підвищення пенсії: у кого виплати збільшаться, а у кого залишаться без змін

Від початку липня нинішнього року відбудеться другий етап підвищення пенсій, повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики. Пенсіонери, які мають найменші виплати, отримають на 67 грн більше. Так, від липня вони отримуватимуть 1 564 грн. Українці, які отримують максимальні пенсії, отримають додатково 670 грн. Тож їхні виплати зростуть до 15,6 тис. грн Пенсії не перерахували тим, хто отримують виплати за спеціальним законодавством, тобто народні депутати, прокурори тощо. Надбавку також не отримають українці з достатньою кількістю стажу, але мінімальною зарплатою. Як повідомлялося раніше, більшість українських пенсіонерів отримують виплати через банки – 64%. Зокрема, клієнтами державних ПриватБанку є 50,5% осіб, а Ощадбанку - 37,8%. У приватному Райффайзен Банк Аваль - 5,3%.

Новий вид шахрайства. Дівчина "віддала" 3300 доларів, аби лише дізнатися курси валют

За кілька хвилин киянку надурили на понад три тисячі доларів. У кіоску з вивіскою "державні лотереї" дівчині обіцяли швидко поміняти валюту на гривні. Вона підписала договір, не прочитавши. А в ньому виявилося, що грошей не буде – на 87 тисяч гривень їй надали "інформаційні послуги". Хто зорганізував шахрайську схему і як довго працювали два парубки. У кіоску киянці Алісі Чумак обіцяли швидко поміняти валюту. Кіоск знайшла за оголошенням в Інтернеті. І хоча на ларьку вивіска - "Державні лотереї", саме місце дівчині здалося безпечним - поруч із метро, неподалік столичного Подолу. У віконце, каже, дала 3300 доларів, а парубок їй відповів - майже 90 тисяч теж уже підготував. "Він перевірив усі гроші, які я йому дала. У нього там є і лічильна машинка. Потім мені дав два папірці, в яких я поставила підпис. Насправді, таку суму в банку отримати важко. Бо треба замовляти гроші заздалегідь, а мені потрібно було зараз", - говорить Аліса. Увесь процес шахрайства протривав хвилин 10. "Ось такий папірець я підписала", - каже Аліса. Договір виявився "інформаційним" - менеджер ручкою дописав, що на 87 тисяч гривень надав їй "інформаційні послуги". Грошей - не буде. Аліса отямилася миттєво, на місце викликала поліцію і батьків. У кіоску з вивіскою "Державні лотереї" дівчині обіцяли швидко поміняти валюту на гривні. Вона підписала договір, не прочитавши. А в ньому виявилося, що грошей не буде, на 87 тисяч гривень їй надали "інформаційні послуги". "Як правило, коли міняємо долари – не читаємо. Один папірець він забрав, а інший – їй. Вона каже: "А гривні?". Він: "Які гривні? Ви мені вже все заплатили. Я вам нічого не винен", - розповідає батько ошуканої. Долари винести не встигли, хоча парубок зсередини теж викликав собі підмогу. Чоловік представився адвокатом підприємця, якому КМДА дозволила вести тут діяльність. Він переконує, що діяли законно. "Ось такі інформаційні послуги були надані, але так розумію - щось не сподобалось. До речі, є договір - там все зазначено", - каже адвокат підприємця кіоску. У договорі йдеться, що дівчина за 87 тисяч гривень отримала інформацію про курс валют, а гроші - не повертаються. Той, хто дівчину начебто "поінформував", говорити відмовився. Звати його Максим. І йому 26 років. До Києва приїхав із Луганщини. А цей начебто обмінник відкрив лише сьогодні приватний підприємець Рожков Євген з Алчевська. До речі, в угоді менеджер підписався його прізвищем, а печатку поставив із Харкова. Баба Тамара поруч продає газети вже вісім років. Розказує, що таких сусідів у неї ще не було. Облаштувалися вони вчора. Каже, здивувалася, що навіть "кнопку тривоги" встановили, а от вивіску - про те, що відтепер тут буде обмін валют, не замовили, залишили стару. Слідчі відкрили провадження за фактом шахрайства і нічого більше не коментують. Парубка з кіоску затримали. Йому загрожує штраф чи три роки в'язниці. А от коли повернуть потерпілій гроші - невідомо. Вирішуватиме суд.

Долар і євро знову подешевшають. Нацбанк оприлюднив курси валют на 11 червня

Національний банк України визначився з офіційними курсами валют, які діятимуть у вівторок, 11 червня. Основна валюта продовжить дешевшати. Долар США втратить 22 копійки і коштуватиме 26,37 грн. Євро подешевшає на 18 копійок і становитиме 29,80 грн. Нагадаємо, за підрахунками Міжнародного валютного фонду курс гривні до долара у 2019 році складе 28,7 грн за долар. Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн.

tsn.ua

в началов начало