тарифы на электроэнергию расчет пенсии отдых в Украине Архив документов и фотографий Етар информационно-рекламная поддержка на главную

Наскільки впаде економіка України через коронавірус

За підсумками 2020 року внутрішній валовий продукт України впаде на майже 5%. Таку цифру заклали в оновленому макроекономічному прогнозі, який уряд затвердив у неділю, 29 березня. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі одного з телеканалів. "Це збалансований макроекономічний прогноз. Звісно, при тому прогнозі оптимістичному, який було складено на початок року, коли ми не передбачали епідемії коронавірусу, прогноз був плюс 3,7%, зараз мінус 4,8% ВВП", - зазначив прем'єр. Він уточнив, що новий прогноз узгоджений із міжнародними парнерами, зокрема Міжнародним валютним фондом. "Я не можу назвати його ні оптимістичним, ні песимістичним - це розрахунок", - сказав Шмигаль. Нагадаємо, різні попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ були такі: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн. Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня подешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. В Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%. Через епідемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. Про це йдеться в опитуванні на тему "Економічний вплив COVID-19 на Україну", проведеного Американською торгово-промисловою палатою та консалтинговою компанією Deloitte.

Міністр економіки назвав два ключових заходи для підтримки промисловості

Дві ключові речі для підтримки української промисловості в умовах пандемії нового коронавірусу та її наслідків, над якими працює Мінекономіки, це долучення державного ресурсу для стимулювання виробництва та підвищення доступності кредитних ресурсів. Про це заявив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. Він наголосив, що нинішня економічна криза через коронавірус "унікальна", адже насамперед є промисловою, а не фінансовою. "Ми бачимо, що руйнуються ланцюжки поставок, ми бачимо обмеження руху людей, обмеження руху товарів. Зараз головне завдання Міністерства економіки і Кабінету Міністрів України полягає в тому, щоб максимально сприяти збереженню робочих місць і збереженню максимальної кількості бізнесів", - сказав він. Петрашко зазначив, що перш за все не треба "вигадувати велосипед" - натомість спробувати зробити те, що вже почали у ЄС та США. "Першочергово ми вже працюємо над тим, яким чином долучити державний ресурс, який зараз іде через державні закупівлі, а це 640 млрд грн, через розподіл бюджету, для того, щоб стимулювати виробництво в Україні, даючи замовлення українським чи іноземним компаніям, які мають виробництво або значну локалізацію виробництва в Україні", - пояснив міністр. Він зазначив, що це міжнародна практика і пообіцяв, що всі рішення будуть відповідали вимогам угод України з Європейською Асоціацією та СОТ. Друге, що збирається робити уряд, надати промисловості доступ до кредитних ресурсів. "Треба бути реалістами і розуміти, що чуда ніколи не буває. Завжди мають бути рівні конкурентні умови, а одна з ключових умов - це доступ до кредитних ресурсів", - сказав Петрашко. За його словами, криза української промисловості почалася давно, і саме через те, що українські підприємства були позбавлені доступу до адекватних кредитних умов, що суттєво погіршило їхні конкурентні умови з їхніми контрагентами в країнах ЄС чи США. "Тут треба буде працювати і з Національним банком, і розробляти програми, які базуються на світовому досвіді. Ми всі розуміємо, що без фінансового ресурсу розвиток промисловості неможливий. Тому, як другий крок, будемо намагатися зробити програми доступу до кредитних ресурсів, але не лише для малого бізнесу, а для всіх, хто хоче працювати в Україні. Дешеві доступні кредити – це ключовий виклик перед всією державою Україна", - додав урядовець.

Як продаватимуть землю в Україні: відповіді на головні запитання про відкриття ринку землі

Верховна Рада України в ніч проти 31 березня все ж проголосувала за закон про зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Земельний закон підтримали 259 народних депутатів, і він вже чекає на підпис спікера та президента.
Коли запрацює ринок землі?
Ринок землі в Україні обіцяють не запускати під час кризи.  Закон набуде чинності від першого липня 2021 року.  
Яку землю можна продавати?
Закон стосується лише земель сільськогосподарського призначення. "Він стосується так званої землі "товарного сільсько-господарського використання". Якої є 27 мільйонів і паралельно є 4,5 мільйона гектарів землі також сільсько-господарської, але особистого використання. Вона може вільно продаватися, а ця земля, яка 27 мільйонів — буде в обігу з 1 липня 2021 року. Що це міняє? Раніше було заборонено землю купувати і продавати.
Хто може купити пай?
Формат ринку землі, який запускається від 1 липня, поки дуже обмежений, адже підприємці поки не мають права її купувати: "Запускається у дуже мікроформаті ринок, тобто він великого економічного ефекту не дасть, бо немає свіжих грошей , тобто не можна буде брати кредити, точніше, банк не особливо буде кредитувати фізособу на потреби землі. Бо юрособа — це, зрозуміло, бізнес. Але землю купувати можуть тільки фізичні особи. Навіть ФОП не може купувати. Тільки від людини до людини, дуже обмежений формат ринку".
Чи можна продати пай, якщо він в оренді?
Політик розповів, що тут обмежень немає. Однак про продаж потрібно повідомити орендаря. "Згідно закону, потрібно попередити орендаря про продаж. Орендний договір продовжує діяти, але орендаря мають попередити, що землю продадуть іншому власнику".
Скільки коштуватиме гектар землі?
Колишній нардеп переконаний, що спочатку через жорсткі умови ринку, земля не коштуватиме дорого, адже є суттєві обмеження, які впливають на попит: "В Україні землю можна продавати українцю. Лише українцю, громадянину України. Тут треба чітко розуміти, що це ринок буде з ціною при такому форматі, невисокою, на рівні 1300-1500 доларів за гектар. Економічного ефекту від того великого не буде і земля не коштуватиме так же дорого, як в Європі".
Де буде найдорожча земля?
Вартість землі буде залежати від самої її якості та попиту на цю землю: "Там, де більше конкуренції. Це Вінницька, Полтавська, Черкаська, Хмельницька області".
Коли вартість землі може зрости?
Вартість гектарів може зрости тоді, коли на ринок прийдуть підприємці. Згідно із законом юридичні особи зможуть купувати землю від 2024 року, але це може статися й раніше.
Де прочитати закон про продаж землі прийнятий 31 березня 2020 року?
Повний текст законопроєкту №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", а також пояснювальна записка до нього опубліковані на офіційному сайті Верховної Ради України.  "Я думаю, що щодо іноземців ніяких референдумів найближчі три роки не буде. А от від 24 року юридичних осіб запускають на ринок. Але я не виключаю, що до того часу щось поміняється". Нагадаємо, Верховна Рада на позачерговому засіданні, яке затягнулося аж до ночі проти 31 березня ухвалила у другому читанні та в цілому депутатський законопроєкт 2178-10, який запроваджуватиме ринок землі в Україні. Законопроєкт після розгляду всіх правок підтримали 259 нардепів.  Передбачається, що ринок землі запрацює від 1 липня 2020 року. Саме тоді буде скасований мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення. Законопроєкт також чітко внормовує перелік тих, хто може набувати права власності на землю - громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року.

Ексміністр економіки Милованов розкритикував частину закону про землю

Колишній міністр економіки Тимофій Милованов заявив, що обмеження на продаж юридичним особам, які передбачає ухвалений закон про земельну реформу, призведе до того, що землю скуплять через підставних осіб великі компанії та олігархи. Він зазначив, що рішення про відкриття ринку землі "політично і концептуально – історична подія і велика перемога прогресивних сил в Україні". В той же час, обмеження, які залишаються на ринку землі, роблять його обрізаним і неефективним. Мінекономіки визначило для себе завдання після ухвалення закону про ринок землі "Перші три роки юридичні особи – компанії – не зможуть купувати землю. Але економіка побудована на компаніях. Компанії більш ефективні. Найбільша інновація в економіці за історію людства, після винаходу торгівлі і грошей, - це компанії. Компанії дозволяють людям об’єднувати фінансові, інтелектуальні та технологічні ресурси і разом створювати більше доданої вартості. Виключення компаній з ринку землі – це удар по розвитку галузі", - вважає Милованов. Водночас, каже він, люди, "які звикли до сірих схем і мають вільну готівку", зможуть скористатись новим ринком землі для накопичення великих обсягів землі. "Так само як в 1990 певні групи людей захопили підприємства через ваучери, скупаючи іх за безцінь та використовуючи підставних осіб", - порівняв колишній міністр. "Цього разу, землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 га. Ці схеми продовжать процес концентрації контролю над землею в Україні. А тому, що такі схеми не будуть використовуватись чесним бізнесом, на ринку буде обмежена конкуренція. Значить, сьогоднішні власники землі не отримають справедливу ціну і будуть знов обмануті. А громади отримають менше податків. Це несправедливо", - написав він і сказав, що у такому випадку програють всі, крім тих, хто скупить землю через підставних осіб. За словами Милованова, аби не допустити цього, треба дозволити купівлю землі фірмам і компаніям від самого початку ринку, від 2021-го, а не від 2024 року.

Мінсоцполітики хоче перенести індексацію пенсій

Міністерство соціальної політики шукає можливість провести індексацію пенсій у квітні, а не у травні, як було заплановано. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. "Буквально в ці дні Міністерство соціальної політики проводить перерахунок і шукає можливість проіндексувати пенсії вже у квітні нашим пенсіонерам, далі ми перейдемо з прийняттям цього закону до обіцяної виплати додаткових коштів пенсіонерам", - розповів він. За словами Шмигаля, людям, які втратили роботу або змушені бути вдома і не можуть заробляти гроші під час карантину, надаватимуть фінансову допомогу з фонду боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, 11 березня Кабінет міністрів України на три тижні запровадив карантин на всій території України задля протидії коронавірусу з Китаю. Кабміном запропоновано встановлення обмежень на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів. Також Україна закриває кордони. Роботу метро, а також автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями від 18 березня в Україні також буде тимчасово обмежено. Низка регіонів зачинила навчальні заклади та ввела низку жорстких обмежень - від закриття закладів громадського харчування до заборони виїзду та в'їзду до міста. За 2 тижні після цього Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та подовжив карантин на місяць - до 24 квітня.  В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараження на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Він незадовго до цього повернувся з дружиною з Італії. Ввечері 12 березня  в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні.

Український мільярдер напророкував глибоку економічну кризу після карантину

Бізнесмен Євген Черняк прогнозує глобальну економічну кризу після закінчення пандемії коронавірусу. "Інвестори практично припинили реагувати на пандемію. Вже математично зрозуміло, скільки приблизно вона (криза — прим. ред.) триватиме і якими будуть втрати. Ринки вже продемонстрували, як збираються з нею боротися і в кого потрібно інвестувати по закінченню кризи", — вважає мільярдер. На його думку, низька ціна на нафту, неефективність економік, що розвиваються, відсутність операційного прибутку у більшості стартапів тільки почнуть бути справжнім драйвером для зниження котувань одразу після закінчення карантину. "Вірус завершиться кризою. Ніколи раніше в історії "чорні лебеді" парами не літали. Цього разу — вірус та криза", — написав Черняк. Він прогнозує дефолти і банкрутства, однак вважає, що з'являться ті, хто на цій хвилі може збагатитися і потрапити до списку "Forbes". Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ були такі: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн. Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня подешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття.

Нацбанк перерахує до держбюджету майже 43 мільярди гривень свого прибутку

Рада Національного банку України затвердила розподіл прибутку за минулий рік, який становить 43 млрд 303 млн 252 тис. грн. Про це у Facebook повідомив голова Ради НБУ Богдан Данилишин. Із загальної суми 580,7 млн грн спрямують на формування загальних резервів власного капіталу Нацбанку. До держбюджету надійте 42 млрд 722 млн і майже 483 тис. грн.

Долар подешевшав, а євро подорожчав: курси валют Нацбанку на вівторок

31 березня долар подешевшає, а євро подорожчає. Національний банк України визначився з офіційними курсами валют на вівторок. Долар США подешевшав на 12 копійок і коштує 28,18 грн. Євро подорожчав на 6 копійок і коштує 30,96 грн. 30 березня в банках та обмінниках долар можна купити за 28,50 грн, євро - за 31,50 грн. Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ були такі: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн. Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня подешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття.

tsn.ua

в началов начало